भारतमा अलपत्र परेका गाउँमा पुगेपछि खुसी

दोरेन्द्र खड्का – बझाङ:  भारतको उत्तर प्रदेशको रामपुरमा अलपत्र परेका थलारा गाउँपालिका ९३ जना गाउँ पुगेका छन् । अलपत्र रहेका थलाराबासीलाई उद्धार गरेर ल्याउनुपर्ने दवाब सिर्जना भएसँगै गाउँपालिकाको टोलीले बिभिन्न निकायहरुसँग समन्वय गरेर गाउँ ल्याएको हो ।

भारतको दिल्लीबाट चैत्र ११ गते घर फर्किदै गर्दा उनीहरुलाई भारत सरकारले बीच बाटोमै रोकेर रामपुरको क्वारेन्टाइनमा ५० दिनसम्म राखेको थियो । अलपत्र परेका नागरिकलाई उद्धार नगरेको भन्दै चौतर्फी आलोचना भएपछि थलारा गाउँपालिकाको पहलमा भारतको गौरीफन्टा नाकाबाट ५३ दिनपछि उद्धार गरेर ल्याएको हो ।

गाउँ पुगेपछि उहाँहरुले निकै खुशी हुँदै आफुहरुमा कोरोनाको संक्रमण नभएकोमा ढुक्क भएकोसमेत भएको बताएका छन् । बिगत १० बर्षदेखि भारतको फरिदाबादमा चौकीदारी गर्दै आएका थलारा गाउँपालिका–१ का बहादुर थापाले भने, ‘५० दिनसम्म निकै कष्टकर समय बितायौं । गाउँ पुगेपछि खुसी छु ।

कोरोना संक्रमणका कारण भारत सरकारले समेत लकडाउन गरेपछि स्वदेश फर्किन हिँडेको र भारत सरकारले बरेलीमै रोकेर फेरि ६५ किलोमिटर टाढा फर्काएर रामपुरमा लगेर राखेको थियो । उनले गाउँ पुगेपछि निकै खुशी भएको बताउँदै गाउँपालिका र नेपाल सरकारलाई धन्यवादसमेत दिएका छन् ।

गाउँपालिका अध्यक्ष भुबनेश्वर उपाध्यायले आफुहरुले निरन्तर पाँच दिनसम्म भारतीय दुतावास, कैलाली जिल्ला प्रशासन कार्यालय र प्रदेश सरकारसँग समन्वय गरेर भारतबाट उद्दार गरी गाउँसम्म पुर्याएको बताए । उनले उद्दार गरेर ल्याइएकाहरुलाई क्वारेन्टाइनमा राखेर स्वास्थ्य परीक्षणपछि मात्रै घर पठाइने बताए ।